خانه

ماجرای ماری که کوه «صفه» اصفهان را نا امن کرد‌ !

فیلم را اینجا ببینید

بعید می‌دانیم کلیپ پخش شده از کوه صفه اصفهان باشد !

به گفته کارشناسان، وجود ما در کوهستان‌های طبیعی کشور، مسئله‌ای طبیعی به نظر می‌رسد اما با این حال، نگرانی‌های اغراق‌آمیز ایجاد شده در این زمینه تا حدودی قابل بررسی باشد.

مدیر مجموعه کوهستانی صفه اصفهان در این باره با ابهام صحبت می‌کند. وحید خسروی در این باره می‌گوید : اینکه فیلم در کوه ضبط‌ شده یا نه خودش جای سئوال دارد زیرا ممکن است در کوه‌های اطراف صفه یا در رشته‌کوه‌های دیگر صفه باشد.

وی افزود: صفه بخشی از رشته‌کوه زاگرس به شمار می‌رود و از لحاظ ترکیب کوهستان به آن تشابه دارد اما نمی‌توان گفت به‌طورقطع فیلمی که در شبکه‌های مجازی پخش شده، کوه صفه اصفهان است.

مدیر مجموعه کوهستانی صفه اصفهان بیان کرد: در کوه صفه مار وجود دارد اما اینکه تائید کنیم این مار مربوط به کوه صفه باشد یا نه و اینکه نوع مار چه چیزی بوده و خطرناک است یا خیر، جای سؤال دارد زیرا من خودم بارها این کلیپ را دیده‌ام.

وی تصریح کرد: بعید می‌دانم چنین ماری در کوه صفه باشد زیرا هر روز کوهنوردها به کوه صفه می‌روند و اینکه شخصی این مار را پیدا کند و فیلم مار را بگیرد، بسیار بعید است. اگر چنین اتفاقی افتاده بود به ما اعلام می‌شد، حتی در این مورد هیچ اطلاعی به ما داده نشده و یا با 125 نیز تماس گرفته نشده است.

خسروی با بیان اینکه به اینکه ممکن است این فیلم مربوط به صفه نباشد گفت: بعید می‌دانم کلیپی که پخش شده واقعاً مربوط به صفه باشد، شاید مار در کوهی بوده و صدا روی این فیلم گذاشته‌اند، اما بااین‌وجود در حال تحقیق هستیم تا شخصی که کلیپ را گرفته پیدا نموده و از وی خواهش کنیم از محلی که این کلیپ را گرفته و اعلام کرده این مار در کوه صفه است را به ما نشان دهد.

مار و حیوانات دیگر در کوه صفه اصفهان زندگی می‌کنند

وی اظهار داشت: البته در این زیستگاه مار و حیوانات دیگر زیادی زندگی می‌کنند، در اینجا خدنگ، بزمجه، شغال و روباه وجود دارد که با مردم کاری ندارند و آسیبی به آن‌ها وارد نمی‌کنند.

مدیر مجموعه کوهستانی صفه اصفهان خاطرنشان کرد: در یک سال گذشته گزارش گزیدگی عقرب در کوه وجود داشته اما گزارشی از مارگزیدگی در این یک سال گذشته وجود داشته است. حتی اگر ماری هم در این کوه وجود باشد، در مکانی زندگی می‌کند که محل تردد انسان‌ها نباشد و خودش را از محیط‌هایی که انسان‌ها تردد می‌کند، فاصله می‌گیرد.

خسروی خاطرنشان کرد: البته در کوه صفه اصفهان جانوری به نام «خدنگ» زیست می‌کند که تخصصش مارگیری است و غذای آن مار بوده و تعداد آن در پارک زیاد است. مار در صفه خیلی کم وجود دارد زیرا می‌توان گفت خدنگ‌ها ریشه مار را در کوه صفه کنده‌اند.

صحبت‌های مدیر مجموعه کوهستانی صفه ابهاماتی را در رابطه با شایعه یا واقعیت این مسئله باقی می‌گذارد که آیا واقعاً فیلم در کوه صفه گرفته شده یا برخی از افراد سودجو و شایعه گر قصد ایجاد رعب و وحشت را در میان مردم دارند و یا این فیلم منتشر شده مربوط به کوه صفه است؟

وجود مار در کوه صفه امری طبیعی است

اسماعیل کهرم، مشاور رئیس سازمان محیط ‌زیست کشور و کارشناس محیط زیست اما در این باره عنوان می‌کند که وجود چنین ماری در کوه صفه اصفهان، امری طبیعی است.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم درباره حضور این مار در کوه صفه اظهار داشت: کوه صفه در دامن شهر قرار گرفته است و مارها و برخی دیگر از موجودات برای فرار از برخی از مسائل شهری به کوه‌های اطراف پناه می‌برند پس حضور مار در این‌گونه مناطق گردشگری مسئله‌ای طبیعی است و مارها در این مناطق از موجودات دیگر تغذیه می‌کنند.

وی افزود: مسئله دیگر این است که در مناطق گردشگری تولید زباله بسیار است و مردم پس از استفاده از مواد غذایی زباله‌های آن را در این مناطق می‌گذارند و این سبب می‌شود تا زباله‌ها برای مثال پوست تخم‌مرغ، سبزی و دیگر مواد غذایی تغذیه‌ای برای حیوانات باشد.

مار مشاهده شده، نهایتاً 3 متر طول دارد

مشاور رئیس سازمان محیط‌زیست کشور درباره نوع این مار خاطرنشان کرد: ماری که در فیلم ضبط‌شده مشاهده می‌شود، از نوع «گرزه مار» است و زیستگاه بسیاری از انواع مارها در محیط‌های کوهستانی است.

وی افزود: بر خلاف شایعات مطرح شده که طول این مار تا 7 یا 8 متر هم می‌رسد، طول این مار در نهایت 3 متر است که این طول نیز در مارهای نژاد «گرزه مار» طبیعی است.

وقتی شایعه به کل تکذیب می‌شود!

با این حال، شهردار منطقه 5 اصفهان به کل این موضوع را تکذیب می‌کند و با قاطعیت عنوان می‌کند که فیلم منتشر شده، از کوه صفه اصفهان نبوده است.

حمید عصارزادگان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان تصریح کرد: باید بگویم که چنین مسئله‌ای در کوه صفه نبوده و در رابطه با این فیلم ما شکایتی را به دادگستری داشته‌ایم زیرا این فیلم از کوه صفه اصفهان گرفته نشده و دلیلی برای نگرانی مردم وجود ندارد.

وی افزود: کوه صفه از مکان‌هایی است که جمعیت زیادی در آن رفت‌وآمد می‌کند و با توجه به زیست انسان‌ها در حاشیه شهر اصفهان، مارها کمتر در این مناطق به چشم می‌خورند.

هیچ گزارشی به آتش‌نشانی داده نشده است

مسئولان شهر اصفهان همچنین به صحبت‌های آتش‌نشانی اصفهان نیز استناد می‌کنند و با توجه به عدم وجود گزارشی درباره مشاهده شدن مار طولانی در شهر اصفهان، این موضوع را صحیح نمی‌دانند.

بهزاد بزرگ‌زاد، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: همه این موارد بر اساس اخبار واصله است و هیچ گزارشی برای ما نرسیده است.

وی افزود: در این زمینه تنها در قالب فیلم‌هایی دست به دست بین مردم پیچیده اما گزارشی مبنی بر اینکه چنین موجودی در اصفهان مشاهده شده، به این سازمان اعلام نشده است.

به هر حال باید گفت که وجود انواع خزندگان و گونه‌های مختلف مار در کوه صفه و دیگر زیست‌گاه‌های طبیعی شهر اصفهان، مسئله‌ای کاملاً طبیعی است و حتی در صورت وجود چنین ماری، نباید آن را به یک بحران تلقی کرد.

انتشار فیلم‌های مختلف و شایعات بسیار که زمینه‌ساز ایجاد نگرانی در بین مردم و کوهنوردان شده، شاید موضوعی باشد که این روزها و در بازار شایعات، باید از آن خودداری کرد.

با توجه به اینکه تاکنون گزارشی درباره مارگزیدگی در کوه صفه اصفهان به مسئولان اعلام نشده، شاید نگرانی‌های ایجاد شده در روزهای گذشته تنها به کاهش استفاده از این زیست‌گاه طبیعی منجر شود و نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت.

اطلاع‌رسانی به موقع مسئولان و برطرف کردن نگرانی مردم در کنار عدم دامن زدن مردم اصفهان به این شایعات، می‌تواند مانع از افزایش نگرانی‌های موجود در این زمینه شود.

گزارش از: علی‌رضا رستمی
منبع: تسنیم

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

ثبت نام

روزنه

جملک

مغرور بودن به دانش خود، بدترين نوع ناداني است. «جرجي تايلر»


***

کوه‌گشت


دانلود سومین قسمت «کوه‌گشت»
موضوع: تداوم اکتشاف و پیمایش غار جوجار


دانلود دومین قسمت «کوه‌گشت»
موضوع: صعود تیمی به 31 قله مرتفع 31 استان کشور

 
دانلود اولین قسمت «کوه‌گشت»
موضوع:نصب بیرق‌های عشق و ایثار


دانلود مجله تلویزیونی شماره 32
موضوع:ایرانگردی و جهانگردی ماجراجویانه


دانلود مجله تلویزیونی شماره 31
موضوع:کوه‌نوردی خانوادگی


دانلود مجله تلویزیونی شماره 30
موضوع: امید به زندگی / کوه‌نوردی و MS


دانلود مجله تلویزیونی شماره 29
موضوع: پروژه کوه‌نوردی «سیمرغ»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 28
موضوع: کوه‌نوردی فرهنگی در محرم


دانلود مجله تلویزیونی شماره 27
موضوع: پرواز در کوهستان


دانلود مجله تلویزیونی شماره 26
موضوع: حضور سنگ‌نوردی در «المپیک»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 25
موضوع: اکتشاف مجدد در غار جوجار


دانلود مجله تلویزیونی شماره 24
موضوع: ورود سنگ‌نوردی به «المپیک 2020»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 23
موضوع: سفرسبک‌بار و رایگان سواری


دانلود مجله تلویزیونی شماره 22
دو دیواره‌نورد فرانسوی و «ابراهیم نوتاش»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 21
گفت‌وگو با «رضا شهلائی» فاتح «آناپورنا»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 20
با برگزیدگان «جشنواره صعودهای برتر»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 19
گفت‌وگو در رابطه با «عکاسی کوهستان»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 18
گفت‌وگو با استاد «سخت‌باز» در مورد بقا در طبیعت


دانلود مجله تلویزیونی شماره 17
گفت‌وگو با «شریفیان مهر»‌و «دلنوا» / مهتاب‌نوردی


دانلود مجله تلویزیونی شماره 16
گفت‌وگو با «پروانه کاظمی» و «پرستو‌ ابریشمی»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 15
گفت‌وگو درباره «دوچرخه‌سواری کوهستان»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 14
گفت‌وگو با قهرمانان «دوی کوهستان»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 13
گفت‌وگو با «صادق آقاجانی»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 12
گفت‌وگو با «حسن‌گرامی»و«امیدآمحمدی»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 11
گفت‌وگو با «امیرجلوانی»در مورد دره‌نوردی


دانلود ارتباط زنده‌ی تلویزیونی‌ با
هیمالیانوردان ایرانی برای اولین بار


دانلود مجله تلویزیونی شماره 10
گفت‌وگو با «موحد سریعی» و «کریم»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 9
گفت‌وگو با «صالحی» و «ساوه‌ای»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 8
گفت‌وگو با «عظیم قیچی ساز»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 7

گفت‌وگو با اسلک‌لاینرها؛ «آبایی» و «شریفی»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 6

گفت‌وگو با یخ‌نوردان؛ «صفدریان» و «موسوی»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 5
یادمان «امین نیا» و گفت‌وگو با «نصرت‌الله‌نوری»


دانلود بخش دوم مجله تلویزیونی شماره 4

گفت‌وگو در مورد اجلاس جهانی سنگ‌نوردی


دانلود بخش اول مجله تلویزیونی شماره 4

گفت‌وگو با دکتر «مساعدیان»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 3

گفت‌وگو با «علیرضا بلاغی»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 2

گفت‌وگو با «محمود هاشمی»

دانلود مجله تلویزیونی شماره 1
گفت‌وگو با «حمید شفقی»

آرشیو مطالب

«حسین رضایی»
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پیشخوان:

بازگشت دوباره
آناپورنا ۱۳۹۸/۰۴/۲۹ ۱۳:۱۱
ماگما ده ساله شد!
ماگما ۱۳۹۷/۰۷/۲۹ ۰۸:۴۴