خانه

آیا تله‌کابین پیر «توچال» ایمن است ؟ . . . هزینه جوان‌سازی : 25 میلیون یورو !آقای پرهیزکار، یکی از مواردی که روز سه شنبه آقای حقانی در صحن شورا به آن انتقاد داشت، فرسوده بودن کابین های خطوط تله کابین توچال بود. چرا باید کابین های مجموعه ای مانند توچال که بزرگ ترین مجموعه تفریحی کشور محسوب می شود، بعد از حدود ٤٠ سال هنوز و با وجود فرسودگی، به کار خود ادامه دهد ؟
آن هم کابین هایی که چنانچه روزی با مشکلی مواجه شود، می تواند حادثه ای جبران ناپذیر را رقم زند. قبول دارید که کابین های مجموعه توچال فرسوده است و این مساله می تواند ایمنی مسافرین را تحت تاثیر قرار دهد؟
اینکه کابین های ما فرسوده است مساله ای غیرقابل انکار است. اما مساله فرسودگی کابین ها یک چیز است و مساله ایمنی آنها چیزی دیگر. مساله ایمنی در خطوط تله کابین به سالم بودن قفل کابین و کابل ها و... مربوط است. قطعات استفاده شده و حساس تله کابین هم مثل تمام قطعات صنعتی دیگر، یک طول عمر مشخصی دارد.
مثلا براساس استانداردهای جهانی، طول عمر قفل های کابین ها ١٠ است. درعین حال، وضعیت فنی بخش های مختلف خطوط تله کابین، دایما توسط کارشناسان و مهندسین فنی این مجموعه چک می شود تا در صورت مشاهده هر گونه مشکلی، این مساله خیلی فوری رفع شود.
ضمن اینکه مطابق قراردادی با شرکت اینترون روسیه، کابل ها به صورت سالانه چک می شوند تا مشکلی پیش نیاید.

تاکنون این شرکت در مورد تله کابین به شما هشداری نداده است ؟
چرا. کار این شرکت پیدا کردن مشکلات احتمالی در کابل ها است. مثلا همین بهمن ماه سال گذشته که خطوط ما را بازدید و اعلام کردند که کابل خط یک ما در وضعیت هشدار قرار دارد. به همین دلیل تلاش کردیم تا کابل این خط را در نخستین فرصت تعویض کنیم که در نخستین وقت اورهال سالانه، یعنی مردادماه سال ٩٤، این کار انجام شد و کابل های خط یک تعویض و نوسازی شد.
یا به عنوان نمونه سال ٩١ گیربکس اصلی این خط که از محوری ترین بخش های آن حساب می شود تعویض شد. همه این تعمیرات و نوسازی ها در حالی انجام می شود که واقعا هزینه بالایی برای شرکت دارد ولی ما به دلیل اینکه خطوط تله کابین واقعا حساس و مهم هستند و با جان و سلامت شهروندان در ارتباطند، این هزینه ها را انجام می دهیم.

یعنی می خواهید بگویید با وجود فرسودگی کابین ها، مشکلی از لحاظ ایمنی خطوط وجود ندارد ؟
دقیقا. ناوگان ما هم فرسوده است. ولی کاملا با دقت چک می شود و بعد از اطمینان ١٠٠ درصدی از سالم بودن آنها اجازه بهره برداری را می دهیم.

می بخشید، ولی اینها همه ادعاهای شماست. آیا سندی برای اثبات سخنان خود و ایمن بودن خطوط تله کابین توچال دارید؟
بله، تمام گواهینامه هایی که برای ایمنی خطوط توچال صادر شده موجود است. از آن مهم تر، مگر بالاترین و اصلی ترین مسوول تعیین ایمنی در ایران سازمان استاندارد نیست؟ سال گذشته اداره استاندارد از تمامی شرکت های دارای تله کابین و بالابر خواست تا برای بازدید خطوط شان توسط کارشناسان این سازمان و دریافت گواهینامه استاندارد اقدام کنند.
توچال اولین شرکتی بود که پا پیش گذاشت و موفق به دریافت گواهینامه استاندارد ملی برای بهره برداری شد. براساس اصول استاندارد بالابرها، متخصصین این شرکت هر سه ماه یک بار خطوط تله کابین و تله سییژها و سایر انواع بالابرها را چک می کنند و تنها زمانی که از ایمن بودن آنها اطمینان پیدا کردند، گواهی صادره را تمدید می کنند.
از سویی به دنبال دریافت گواهینامه استاندارد اروپا هم هستیم که امیدواریم سال آینده این مهم نیز محقق شود.

خب شما که خودتان هم قبول دارید کابین های تله کابین های توچال فرسوده است، چرا تاکنون اقدامی برای نوسازی آن نکرده اید؟
این برمی گردد به سیاست های کلان بنیاد مستضعفان به عنوان مالک اصلی مجموعه. در سال های قبل از آنجایی که فعالیت توچال چندان اقتصادی و مقرون به صرفه نبود، مسوولان وقت چندان اعتقادی به صرف کردن هزینه های سنگین برای نوسازی این مجموعه نداشتند و درعوض بیشتر توسعه مراکز اقامتی و هتل ها در صدر سیاست های بنیاد قرار داشت. درنتیجه اقداماتی که صورت می گرفت، در حد همان تعویض قطعات فرسوده و معیوب بود. اما با انتصاب ریاست جدید بنیاد، اولین مرکزی که دستور نوسازی جدی آن را صادر شد، توچال و خطوط آن بود.
به همین دلیل با مشاوره چند شرکت معتبرخارجی و بازدید میدانی طرح احداث خطی جدید با تکنولوژی روز دنیا تدوین شد و پس از تایید در بنیاد، در مرحله تصویب و اختصاص بودجه قرار دارد.

یعنی خط قدیمی متوقف خواهد شد؟
نه. برای رفاه هرچه بیشتر شهروندان و افزایش ظرفیت مجموعه، خط جدید در کنار خط قدیمی احداث می شود و هر دو خط فعال خواهند بود. البته به تدریج کابین های خطوط قدیمی هم از امسال با کابین های نو و جدید، جایگزین خواهند شد، به طوری که امیدواریم حداقل کابین های یکی از سه خط فعلی مان را همین امسال نوسازی کنیم.

فکر می کنم یکی از مشکلات خط فعلی تله کابین، سرعت پایین آن باشد. خط جدید سرعت بیشتری خواهد داشت؟
بله. الان ظرفیت خط ما ٦٠٠ نفر در ساعت با سرعت ٤ متر برثانیه و با کابین های ٦ نفره است که در خط جدید در دست اجرا، این ظرفیت به ١٢٠٠ تا ١٨٠٠ نفر در ساعت و با سرعت شش متر برثانیه خواهد رسید و کابین ها نیز هشت نفره خواهد شد.
فکر کنم راه اندازی خط جدید باید خیلی هزینه داشته باشد.
بله. برآورد ما حدود ٢٥ میلیون یورو است.
البته این پول ها در مقابل درآمدهای بالای توچال و بنیاد نباید زیاد باشد.
چرا این طوری فکر می کنید؟ درآمد توچال با توجه به هزینه های بالایی که دارد واقعا اصلا قابل توجه نیست. حتی می توانیم به نوعی، آن را غیر اقتصادی بدانیم. برای همین تامین این بودجه چندان ساده نیست. به همین دلیل با مذاکراتی که با آقای سلطانی فر، رییس سازمان میراث فرهنگی داشته ایم، وی قول داده تا برای تامین این بودجه و این خط فرسوده به ما کمک کند. ضمن اینکه به دنبال استفاده از تسهیلات بانکی و مشارکت بخش خصوصی هم هستیم.

ولی من هنوز هم نمی توانم این مساله را بپذیرم که یکی از بزرگ ترین مجموعه های تفریحی کشور که در بهترین و اعیانی نشین ترین بخش های پایتخت قرار گرفته، سود و عایدی چندانی نداشته باشد.
به دستور سعیدی کیا، تمام ترازهای مالی شرکت های بنیاد، برای اطلاع مردم در سایت های آنها قرار گرفته است. می توانید خودتان سود و زیان ما را ببینید. همه فکر می کنند که چون توچال در بهترین و ثروتمندترین بخش ها و مناطق تهران قرار گرفته باید پول پارو کند اما این تصور درست نیست.

یکی دیگر از انتقادهای آقای حقانی در صحن شورای شهر، شیوه انتقال مسافرین با تله کابین به ایستگاه های بالا بود. گویا روز جمعه ٢٢ آبان ماه، بیش از پنج هزار بلیت فروخته شده است در حالی که ظرفیت تله کابین روزانه حداکثر ١٥٠٠ تا دو هزار نفر است. واقعا چرا باید این همه بلیت فروخته شود و هنگام بازگشت مردم مجبور باشند تا ١٠ شب در صف و در آن سرمای کشنده ایستگاه پنجم معطل بمانند؟
من فکر می کنم اگر آقای حقانی قبل از تذکرشان، کمی در مورد شیوه کار تله کابین تحقیق می کردند، چنین بحثی را مطرح نمی کردند.
ببینید، همان طور که گفتم، ظرفیت کنونی ما ٦٠٠ نفر در ساعت است. این به معنای آن است که در هرساعت، تله کابین می تواند ٦٠٠ نفر را به ایستگاه های ٥ و ٧ منتقل کند. در ایام تعطیل، ما دو ساعت زودتر کار خود را شروع می کنیم و دو ساعت هم دیرتر خط متوقف می شود. چون علاقه مندان به اسکی و طبیعت بسیار بیشتر از روزهای گذشته هستند.
به بیانی به طور متوسط خط ما، در روزهای تعطیل حدود ١٢ ساعت فعال است. این یعنی قابلیت انتقال هفت هزار نفر در روز. در روز جمعه یادشده، چون چند روز قبل پیست اسکی به صورت آزمایشی راه اندازی شده بود، شاهد حضور حجم کثیری از اسکی بازان در توچال بودیم.
از سویی هوا آن روز بسیاری عالی بود و به همین دلیل مردم زیادی هم برای تجربه اولین برف تهران به توچال آمده بودند. یعنی ما یکدفعه با حجم چند هزار نفری از علاقه مندان برای حضور در ایستگاه های ٥ و ٧ روبه رو بودیم. با این وجود برای اینکه مشکلی پیش نیاید، من دستور دادم که از ساعت ٩ فروش بلیت برای ایستگاه ٧ و از ساعت ١١ فروش بلیت برای ایستگاه ٥ متوقف شود.
ما همیشه ساعت ١٤ تا ١٤:٣٠ شروع به تخلیه مردم از ایستگاه ٧ می کنیم تا هنگام بازگشت به ایستگاه اول، در ایستگاه ٥، این مسافرین با مسافرین ایستگاه ٥ (که نهایتا تا ١٥- ١٦ می توانند در این ایستگاه باشند)، تداخل نکنند و به شب و تاریکی هوا هم نخوریم و مشکلی پیش نیاید.
اما در روز ٢٢ آبان از آنجایی که بارش برف از یک سو و آفتابی بودن هوا از سوی دیگر شرایطی رویایی را به وجود آورده بود، چنان جو شور و نشاطی را در ایستگاه های ٧ و ٥ به وجود آورده بود که مردم حاضر به ترک ایستگاه ها نبودند و با وجود تذکرات ما کار تخلیه ایستگاه ٧ تا حدود ٥ طول کشید.
درنتیجه مسافرین ایستگاه ٧ با مسافرین ایستگاه ٥ تداخل کردند و همین امر باعث شد تا انتقال این میهمانان تا حدود ساعت ٢٢ طول بکشد. ما سعی کردیم برای آرام کردن و گرم کردن مردم آنهارا به سالن انتظاری که در ایستگاه ٥ طراحی شده هدایت کنیم و از شهروندان با نوشیدنی گرم پذیرایی کنیم تا کمی آرام شوند.

آقای حقانی می گویند که ١٣ درصد توچال متعلق به شهرداری است، این درست است؟
من نمی دانم ایشان این اطلاعات را طبق چه مستنداتی عنوان کرده اند! طبق اسناد رسمی که به راحتی قابل استعلام است، ٩/٩٩ درصد توچال متعلق به بنیاد مستضعفان است و ١/٠ درصد باقی مانده در اختیار ١٨ سهامدار حقیقی و حقوقی دیگر است که در بین آنها نیز نامی از شهرداری دیده نمی شود.
برش برای رفاه هرچه بیشتر شهروندان و افزایش ظرفیت مجموعه، خط جدید در کنار خط قدیمی احداث می شود و هر دو خط فعال خواهند بود. البته به تدریج کابین های خطوط قدیمی هم از امسال با کابین های نو و جدید جایگزین خواهند شد، به طوری که امیدواریم حداقل کابین های یکی از سه خط فعلی مان را همین امسال نوسازی کنیم.

منبع: ایرنا

 

نظرات   

-2 #1 روزبهانی 1395-03-01 01:21
سر مال یک مسلمان ، دوتا یهودی با هم دعواشون میشه
ین مجموعه به دستور مستقیم حضرت امام و مقام معظم رهبری به جانبازان و بنیاد جانبازان تعلق دارد .
بنیاد مستضعفان فقط متولی انزمان بود ولی به امریه توجه نکردند
الان هم خود جانباز و ماشینش رو یا راه نمیدن یا روزهای خلوت ! و چند درصد تخفیف .
جای خجالت و شرم داره واسه شما .
باید اونجا رو دیسکو و سالن مد دختران خراب کنید . لااقل اونها بهتون پول میدن . برکت داره واستون . همونا مبارکتون باشن
نقل قول

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

ثبت نام

روزنه

جملک

مغرور بودن به دانش خود، بدترين نوع ناداني است. «جرجي تايلر»


***

کوه‌گشت


دانلود سومین قسمت «کوه‌گشت»
موضوع: تداوم اکتشاف و پیمایش غار جوجار


دانلود دومین قسمت «کوه‌گشت»
موضوع: صعود تیمی به 31 قله مرتفع 31 استان کشور

 
دانلود اولین قسمت «کوه‌گشت»
موضوع:نصب بیرق‌های عشق و ایثار


دانلود مجله تلویزیونی شماره 32
موضوع:ایرانگردی و جهانگردی ماجراجویانه


دانلود مجله تلویزیونی شماره 31
موضوع:کوه‌نوردی خانوادگی


دانلود مجله تلویزیونی شماره 30
موضوع: امید به زندگی / کوه‌نوردی و MS


دانلود مجله تلویزیونی شماره 29
موضوع: پروژه کوه‌نوردی «سیمرغ»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 28
موضوع: کوه‌نوردی فرهنگی در محرم


دانلود مجله تلویزیونی شماره 27
موضوع: پرواز در کوهستان


دانلود مجله تلویزیونی شماره 26
موضوع: حضور سنگ‌نوردی در «المپیک»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 25
موضوع: اکتشاف مجدد در غار جوجار


دانلود مجله تلویزیونی شماره 24
موضوع: ورود سنگ‌نوردی به «المپیک 2020»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 23
موضوع: سفرسبک‌بار و رایگان سواری


دانلود مجله تلویزیونی شماره 22
دو دیواره‌نورد فرانسوی و «ابراهیم نوتاش»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 21
گفت‌وگو با «رضا شهلائی» فاتح «آناپورنا»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 20
با برگزیدگان «جشنواره صعودهای برتر»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 19
گفت‌وگو در رابطه با «عکاسی کوهستان»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 18
گفت‌وگو با استاد «سخت‌باز» در مورد بقا در طبیعت


دانلود مجله تلویزیونی شماره 17
گفت‌وگو با «شریفیان مهر»‌و «دلنوا» / مهتاب‌نوردی


دانلود مجله تلویزیونی شماره 16
گفت‌وگو با «پروانه کاظمی» و «پرستو‌ ابریشمی»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 15
گفت‌وگو درباره «دوچرخه‌سواری کوهستان»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 14
گفت‌وگو با قهرمانان «دوی کوهستان»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 13
گفت‌وگو با «صادق آقاجانی»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 12
گفت‌وگو با «حسن‌گرامی»و«امیدآمحمدی»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 11
گفت‌وگو با «امیرجلوانی»در مورد دره‌نوردی


دانلود ارتباط زنده‌ی تلویزیونی‌ با
هیمالیانوردان ایرانی برای اولین بار


دانلود مجله تلویزیونی شماره 10
گفت‌وگو با «موحد سریعی» و «کریم»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 9
گفت‌وگو با «صالحی» و «ساوه‌ای»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 8
گفت‌وگو با «عظیم قیچی ساز»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 7

گفت‌وگو با اسلک‌لاینرها؛ «آبایی» و «شریفی»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 6

گفت‌وگو با یخ‌نوردان؛ «صفدریان» و «موسوی»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 5
یادمان «امین نیا» و گفت‌وگو با «نصرت‌الله‌نوری»


دانلود بخش دوم مجله تلویزیونی شماره 4

گفت‌وگو در مورد اجلاس جهانی سنگ‌نوردی


دانلود بخش اول مجله تلویزیونی شماره 4

گفت‌وگو با دکتر «مساعدیان»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 3

گفت‌وگو با «علیرضا بلاغی»


دانلود مجله تلویزیونی شماره 2

گفت‌وگو با «محمود هاشمی»

دانلود مجله تلویزیونی شماره 1
گفت‌وگو با «حمید شفقی»

آرشیو مطالب

«حسین رضایی»
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پیشخوان:

بازگشت دوباره
آناپورنا ۱۳۹۸/۰۴/۲۹ ۱۳:۱۱
ماگما ده ساله شد!
ماگما ۱۳۹۷/۰۷/۲۹ ۰۸:۴۴